środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa kamieni na ogrodzenie plastykowe na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też ciąć na sześciany o regularnych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki plastykowe stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia plastykowe z Skwierzyny na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych upodobań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i balustradyogrodzenia z PCV z Środy Śląskiej z PCV na plot i furtkę ze sztachetek unosi się z kamieni różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z odłamków o niesymetrycznych zarysach, wypada je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby forma każdego następnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenie z plastiku z Rydułtowy należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur migiem niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz