wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Trwałe ogrodzenia z drewna

Nieodpowiednio zabezpieczone sztachety drewniane w mgnieniu oka się niszczą i mogą ostatecznie stracić swój dotychczasowy czar i własności. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot warto poznać sposoby konserwacji i pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna trzeba zacząć od właściwego oraz skrzętnego przygotowania materiału na ogrodzenie, bowiem od tego uzależniony jest efekt finalny naszych robót. Przed zastosowaniem produktów do ochrony oraz dekoracji płotów z drewna kluczowe jest ocena, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, jaki chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież robakami. Gdy ochronimy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, trzeba nanosić kolejne amalgamaty, które zabezpieczą je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pożądamy utrzymać naturalny odcień drewna naszego płotu, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje płot od środka, lecz nie stworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Konserwowane w ów sposób płot pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej i trwalszej ochronie ogrodzenia, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu asekuruje płot przed ujemnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im sporo uwagi oraz troski.

Kompletnie inaczej jest w wypadku ogrodzeń z plastiku. Ów odmiana płotów jest w pełni wytrzymała na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie ulegają również biokorozji w związku z tym dogadzają swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz